نقد و بررسی بازی پرواز دوران

نقد و بررسی بازی پرواز دوران | بروز گیم

احتمالا چیزهای زیادی درمورد Ubisoft ایران بگوشتان رسیده است،لقبی که برخی از گیمران ایرانی به شرکت رسانا شکوه کویر داده اند و این لقب نیز به این علت است که این شرکت بطور همزمان بر روی سه عنوان:سالهای سیاه،پرواز دوران،بازی مرگ:کفر خونین در حال کار بوده است و خیلی ها نیز انتقاد دارند که چرا این شرکت بجای تمرکز بر روی یک عنوان و بالابردن کیفیت آن،تمرکزش را بر روی سه عنوان با سبک های متفاوت گذاشته است

که در نتیجه باعث پایین آمدن کیفیت نهایی عناوین آن شرکت میشود. با اینحال از سه عنوانی که در فوق نام برده ایم،پرواز دوران و بازی مرگ:کفر خونین در تاریخ ۱۵ مرداد منتشر شده اند که در این مقاله سعی داریم تا به نقد و بررسی عنوان پرواز دوران که در سبک شبیه ساز پرواز منتشر شده است،بپردازیم.

نام بازی: پرواز دوران

سازنده: رسانا شکوه کویر،RSK

ناشر: شرکت مدن

سبک: شبیه ساز پرواز

پلتفرم: PC

تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۹۳

داستان

اصولا داستان در چنین سبک هایی از اهمیت بالایی برخوردار نیست اما این عنوان دارای یک داستان نسبتا کامل است که در آن بخشی از زندگی خلبان شهید،عباس دوران روایت میشود. برای روایت بهتر داستان،۱۵ دقیقه سینماتیک در طول بازی وجود دارد که اتفاقات مابین عملیات های این شهید بزرگوار را روایت میکند. همچنین تمامی عملیات ها براساس ماموریت های واقعی که توسط این بزرگوار در مناطف مختلف کشورمان و البته عراق صورت پذیرفته،طراحی شده اند.  تعداد عملیات هایی شبیه سازی شده اند ۱۵ میباشد که پس از انجام آخرین ماموریت هواپیمای شهید عباس دوران دچار خسارت شدید میشود و خلبان دوم از هواپیما بیرون میپرد اما شهید عباس دورانسعی میکند تا هواپیما را بهسمت محل برگزای جلسه مهمی ببرد که مور اصابت موشک قرار میگیرد که طی سینماتیکی این اتفاق بنمایش گذاشته میشود. البته برای طراحی سینماتیک ها از سبک دو بعدی استفاده شده که متاسفانه این مسئله باعث میشود تا کمی از جذابیت های داستان کاسته شود و پخش سینماتیک های تکراری در برخی موارد،گیمر را سرگردون میکند که با اینحال داستان بازی در نهایت تاثیر خاصی بر روی گیمر میگذارد که بیشتر دلیل آن نیز سینماتیک پایانی یعنی لحظه بشهادت رسیدن عباس دوران و البته پس از آن پخش اهنگ بسیار زیبا لیلا مازیار فلاحی که تاثیر گذاری را بیش از پیش افزایش میدهد.

نقد و بررسی بازی پرواز دوران | بروز گیم

گرافیک و طراحی

یکی از بخش هایی که میتوان گفت نسبتا خوب کار شده است،همین بخش یعنی گرافیک و طراحی بازی بوده است. اکثر شرکت های ایرانی با استفاده رندر،کیفیت اسکرین شاتها را بالا میبرند تا بتوانند گیمران بیشتری را بسمت عنوان خود بکشانند،اما با کمی مقایسه بین اسکرین شاتها و کیفیت اصلی این بازی میتوان فهمید که خوشبختانه رسانا شکوه کویر چنین راهی را در پیش نگرفته است. اما بپردازیم به طراحی منوها که متاسفانه در این عنوان به ساده ترین شکل ممکن صورت پذیرفته است که یکی از نقاط ضعف این بخش نیز محسوب میشود. اما درمورد گرافیک فنی و هنری باید بگوییم که سازندگان در طراحی جنگنده ها به بهترین شکل ممکن عمل کرده اند و از کوچکترین جزئیان جنگنده ها نگذشته اند،حتی شما میتوانید در بین بازی بافت فلزهای موجود در بدنه ی جنگنده ها را نیز ببینید. اما متاسفانه هر چقدر که در طراحی جنگنده ها عالی عمل کرده اند،بهمان اندازه نیز در طراحی ضد هوایی ها،کامیونها،خودروها ، ساختمانها و بافت های طبیعی ضعیف عمل کرده اند. بطور کلی جزئیاتی که بر روی زمین قرار دارند،خیلی خوب کار نشده اند،البته این بافتهای بدون جزئیات بطوری نیستند که شما را از انجام بازی بازدارند. اگر در کل بخواهیم بخش گرافیک را بررسی کنیم،میتوان اینطور گفت که سازندگان بنسبت دیگر سازندگان داخلی عالی کار کرده اند.

نقد و بررسی بازی پرواز دوران | بروز گیم

گیم پلی

بجرعت میتوان گفت که بهترین بخش این عنوان را میتوان گیم پلی آن نامید. درست است که ما در این بازی هیچ نوآوری خاصی را نسبت به دیگر عناوین هم سبک نمیبینیم اما گیم پلی این بازی آنقدر روان و عالی طراحی شده است که باعث شده تا بنده که هیچ علاقه ای به عناوین شبیه ساز پرواز ندارم،با علاقه ی خاصی این عنوان را بپایان برسانم. گیم پلی این عنوان از چند بخش ساده یعنی شلیک رگبار،شلیک موشک(هوا به زمین)،شلیک موشک های قفل شونده،حالت پرواز پس سوز(برای فرار از شرایط وخیم) و همچنین چرخش های ناگهانی تشکیل میشود که با استفاده از آخرین ویژگی نام برده میتوانید خود را از موشک های مستقیم نجات دهید. باز هم تکرار میکنم که گیم پلی این عنوان آنقدر عالی و روان طراحی شده است که میتواند شما را تا پایان بازی میخکوب نگهدارد. همچنین در طراحی کنترل جنگنده سازندگان نهایت وسواس را بخرج داده اند و کنترل جنگنده ها در ارتفاعات مختلف،تفاوت دارد و میزان لرزش هواپیما تغییر میکند و حس واقعیگرایانه بودن بازی را بیش از پیش به گیمر القا میکند. اما درمورد هوش مصنوعی این عنوان باید اینطور بگویم که اصلا انتظار چنین هوش مصنوعی بالایی را نداشتم،شما برای شلیک موشک های قفل شونده باید به اهداف پروازی خود نزدیک شوید که اصلا کار ساده ای نیست،زیرا اهداف پروازی اجازه نزدیک شدن بخودشان را نمیدهند و با چرخش های ناگهانی شما را دور میزنند. همچنین ضدهوایی ها و موشک های زمین به هوا نیز دارای هوش مصنوعی بسیار بالاتری نسبت به جنگنده ها برخوردار هستند و در بازه های زمانی کوتاه موشک های بیشتری شلیک میکنند که کار را برای شما بسیار سخت میکنند. همچنین در طراحی مراحل نیز عالی عمل کرده اند،در برخی عملیاتها شما باید اهداف پروازی و یا اهداف دریایی را از بین ببرید و یا به نیرو های خودی کمک کنید تا از نفوذ نیرو های عراقی جلوگیری کنند،در کل این مسائل همگی دست به دست هم داده اند تا گیمر در طول مراحل احساس یکنواختی نکند و تمامی مراحل برایش جذاب باشند. اما متاسفانه تنها یک نقطه ضعف در این بخش وجود دارد،شما در طول بازی تنها یک نوع هواپیما را در اختیار دارید که آن نیز فانتوم و یا F4 است که متاسفانه کمی یکنواختی را در این مورد بوجود آورده است. البته این نکته را نیز باید ذکر کنم که در بازی تنها یک سطح سختی وجود دارد و میزان سختی بازی قابل انتخاب نیست.

نقد و بررسی بازی پرواز دوران | بروز گیم

موسیقی و صداگذاری
صداگذاری این عنوان به بهترین شکل ممکن صورت پذیرفته است،صدای رگبارها،موشک ها و … همگی بسیار واقعی بوده اند و حتی زمانیکه شما در حالت پس سوز پرواز میکنید صدای موتورهای جنگنده با حالت معمولی تفاوت دارند. همچنین صدای انفجار اهداف متفاوت با زمانی است که موشک به زمین و یا به دریا برخورد میکند. درمورد موسیقی بازی نیز بنظر نمیرسد که از موسیقی های اختصاصی استفاده کرده باشند و از موسیقی های متن آمده استفاده کرده اند. با اینحال موسیقی بازی با وضعیت شما در بازی متناسب است و حس هیجان را بیش از پیش به شما القا میکند. در کل میتوان گفت که سازندگان در این بخش نیز عالی کار کرده اند.

نتیجه گیری

شرکت رسانا شکوه کویر و عنوانشان یعنی پرواز دوران فراتر از انتظارات بنده عمل کرده است. قبل از اینکه این عنوان بدست بنده برسد،بنده پیش داوری هایی از روی تریلر و تصاویر منتشر شده کرده و حتی اسم مقاله نقد را نیز سقوط فانتوم انتخاب کرده بودم که نظرم در مورد این عنوان پس از تجربه آن بطور کلی تغییر کرد و اگر بخواهیم بازی ای را در لیست برترین عناوین داخلی قرار دهیم،احتمالا  پرواز دوران همان بازی است. خیلی کلی بگویم اگر شما عشق پرواز دارید و میخواهید پس از مدتها یک شبیه ساز پرواز عالی را تجربه کنید،پرواز دوران بهترین گزینه است،حتی برای شما که به این سبک هیچ علاقه ای ندارید!

نقد و بررسی بازی پرواز دوران | بروز گیم

2

قسمت های ستاره دار الزامی هستند لطفا فارسی تایپ کنید.